Ortak Velayet hakkına son adımlar…

Bugün Change.org üzerinde yayınlanan “ORTAK VELAYET HAKKI” kampanyam ile ilgili bana gönderilen bir mesaj çok güzel bir gelişmeyi haber veriyordu.

Haber metni aynen şöyle…

Aile Bakanlığı başta olmak üzere TBMM; Köşk, Yargıtay gibi pek çok kuruma giden Boşanmış Babalar Platformu üyeleri, yaşadıkları mağduriyetlerle ilgili Adalet Bakanlığı’nı ikna etmeyi başardı. Platform üyelerinin verdiği bilgiye göre, Bakanlık bünyesinde kurulan “Velayet Komisyonu”nda yeni bir uzlaşma sağlandı. İşsizlik gibi zorunlu hallerde ödenemeyen nafakalar belli sürelerle dondurulabilecekken, ödenmeyen nafakalar için verilen hapis cezaları da kaldırılacak. Hapis cezaları yerini adli sicile işlenmeyen “seçenekli yaptırım” cezalarına bırakacak. Bu cezalardan bazıları boynuna mahkeme kararı asılarak adliyenin önünü süpürme, adliye önünde kitap okumak gibi cezalar olacak. Boşanmış Babalar Platformu’nun verdiği bilgilere göre, geçtiğimiz cumartesi Adalet Bakanlığı bürokratlarıyla velayet sorunlarının çözümü için gerçekleştirilen toplantıda, taslak düzenleme masaya yatırıldı. “İcra yoluyla çocuklarımızı görmek istemiyoruz” diyerek çözüm isteyen babaların “ortak velayet” talebi için de yasal düzenleme planlanıyor. Uzlaşılan karara göre, boşanma esnasında taraflar anlaştığı sürece “ortak velayet” kararları da verilebilecek. Buna göre boşanma esnasında çiftler tarafından anlaşma (boşanma sözleşmesi; nafaka, görüş günleri v.s) sağlanması halinde hakim çocuğu/ çocukları tek tarafa vermeyecek. Hakimler ortak velayete karar verebilecek. Komisyonda alınan diğer kararlar ise şöyle:

ESKİYE DÖNÜK UYGULAMA
Taraf; işsizlik, askerlik, hapis cezası gibi mücbir sebeplerden dolayı nafaka ödeyemez hale gelir ise nafaka dondurulacak, kadın bu nafakayı sosyal hizmetlerden talep edebilecek, ancak herhangi bir art niyet tespitinde (erkek tarafınca) amme alacakları kanununa göre nafakalar geri alınacak. Yasalar yürürlüğe girdiği günden itibaren geçerli olduğu için hazırlanan bu yönetmelikte eski kararlara sahip ebeveynlerin yeni yasadan da yararlanması sağlanacak. Bunun için yeni dava açmaya gerek kalmayacak.

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2013/04/02/bosanmis-babalarin-ortak-velayet-zaferi

Reklamlar

3 responses to “Ortak Velayet hakkına son adımlar…

  1. Hayır henüz kesinleşen bir durum yok. Sadece olumlu adımların atıldığı bir haber bu. Tabii sonrası ne olur bilinmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s